Počasí dnes:

28. 5. 2017

j

Bude většinou jasno až skoro jasno. Denní teploty 24 až 28°C, v Čechách místy 30°C. Noční teploty 11 až 7°C.

Historie obce

Obec leží uprostřed lesů na staré kupecké cestě Jemnice – Znojmo v blízkosti Vranovské přehrady.

Nejstarší písemný záznam z katastru se datuje do roku 1243,  sama obec ale byla založena až v roce 1779. Vznikla tím, že moravský místodržící Schröffel z Mansberga vyvlastnil část panských pozemků a budovy starého dvora a rozdělil je mezi deset rolníků, kteří přišli ze sousedních obcí. Podle tohoto šlechtice také nesla vesnice své první názvy - Mansberg (Mansperk) a Schröffelsdorf (Šreflová), vedle nich se později používalo  také  Kuliv a Kůlna. Název Zálesí  pochází až z roku 1949.

Pozemky pro vznik obce poskytlo v osmnáctém století také město Znojmo, kterému dodnes   patří část lesů v okolí Zálesí. Při cestě zvané Na hraničkách, stojí dřevěná zvonička a kolem ní byly na paměť založení obce vysazeny tři lípy. Ty zde stojí dnes.

Tři lípy